Missa inte MedlemsAppen där du kan samla allt på ett ställe!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Pixbo Gymnastikförening
Gemenskap, glädje och respekt för varandra

Välkommen till R6 Rosa
 
Ort Mölnlycke
Riktar sig till Tjejer födda 2010-2011
Aktivitet Truppgymnastik 
Träningstillfällen HT24/VT25

Sön 16.30-18.30 Trupphallen 

Tis 19.00-21.00 Trupphallen 

VISSA Ons 16:30-18:00 C-hallen (v.3, v.10, v.13, v.15, v.17)

 

Ledare

Moa Persson, Annamaj Särnqvist, Moa Karlsson, Mimmi Skogsberg

Kontakt ledare

Moa P 0767963834

Mail: moap2006@gmail.com

Annamaj: 0724494424

Mail: asarnqvist@gmail.com

 

 

Kontakt administration kansli@pixbogf.se
Information om Vårcupen!
2025-03-22 16:58

Hej alla!

 

Nu har vi all information kring vårcupen! Vi tävlar fortfarande på lördagen, nivå 6, tillsammans med killarna från RP1. 

 

Tävlingen kommer att äga rum i Idrottshuset som ligger i Sportcentrum, Vänersborg. Adress: Brättevägen 7, Vänersborg.

 

Gymnasterna kommer att låna dräkter av föreningen men de behöver ta med sig tights. Tightsen ska vara svarta, 60-80 den tjocka, utan fot och utan hål! Men gymnasterna behöver komma till samlingen i vanliga träningskläder, gärna pixbo kläder om man har det,  som vi kan värma upp i mm. 

 

SAMLING 12:30! För er som vill sitta i publiken och kolla på, startar tävlingen 15:00. Prisutdelningen beräknas vara ca 17:00.

 

PS: Det är viktigt att gymnasterna ätit ordentligt innan samlingen så att de orkar med hela tävlingen! Ta även med något mellanmål som kan ätas under tävlingen, det är förbjudet med nötter!

 

Tävlingsfrisyr: Det kommer vi att prata med gymnasterna om på morgondagens träning men vi vill att alla FÖRSÖKER fixa frisyren hemma!

 

Sammanfattning:

  • Tävling: lördag 29 mars
  • Plats: Idrottshuset, Brättevägen 7, Vänersborg
  • Samling 12:30
  • Ta med svarta tights, 60-80 den
  • Inga smycken, tejpa hemma om de ej kan tas ut
  • Ät ordentligt innan
  • Ta med mellanmål

Vi ledare är supertaggade på tävlingen och hoppas på en fantastisk tävling med R6 rosa tillsammans med RP1.

Vi hoppas såklart att gymnasterna är lika taggade som oss!

 

Har ni frågor eller funderingar är det bara att höra av er:)

Moa Persson: moap2006@gmail.com tel: 0767963834

Hälsningar ledarna i R6 rosa

 

Terminsstart VT25!
2025-01-06 12:19

Hej alla!

 

Vi hoppas att ni har haft ett härligt jullov samt att ni är taggade på en ny termin fylld av gymnastik!

 

Terminens första träning är tisdag 14/1 (v.3), kl 19-21. 

 

Träningstiderna för denna termin är samma som förra:

Söndagar 16:30-18:30

Tisdagar 19-21

 

Utöver detta kommer vi ha fristående träningar VISSA onsdagar under terminen. Det är ett rullande schema mellan flera grupper i föreningen så det kommer bli ca 5 fristående träningar under terminen, såklart kommer vi även träna på friståendet på våra vanliga träningar!

 

Terminens fristående träningar:

Onsdagar: v.3, v.8, v.11, v.13 och v.17

 

Så vår första fristående träning är redan onsdag 15/1 kl 16:30-18, kallelse kommer!

 

Något att redan lägga in i kalendern är Pixbos våruppvisning! I år kommer den att vara helgen 26-27 april, inbjudan och mer information kommer senare. 

 

Vi kommer även att ha uppehåll för träning på lov.

Inställda träningar för sportlov: söndag v.6 samt tisdag v.7

Inställda träningar för påsklov: Söndag v.15 samt tisdag v.16



Vi vill även påminna om lite regler vi vill att alla gymnaster följer: 

  • Inga smycken, behöver man tejpa de ska det göras med egen tejp innan träningen
  • Inga dragkedjor på kläderna 
  • Endast vatten i trupphallen, vill man äta får man göra det i köksutrymmet utanför träningstid
  • Vi ser gärna att gymnasterna har uppsatt hår på träningarna
  • Alla hjälps åt att plocka fram och undan redskap på träningarna
  • Man hälsar på alla i laget, även de man inte känner
  • Man beter sig på ett schysst sätt som gör att alla känner sig välkomna
  • Man kommenterar inte lagkamraternas övningar, det är ledarnas uppgift att ge gymnasterna tips och trix

 

Sedan vill vi också påminna om att det är viktigt att äta ordentligt innan träningen så att gymnasterna orkar med träningen och inte får slut på energi!

 

Vi har även ett instagram konto för laget som heter pixbogf_r6_rosa,  det är ett privat konto där vi ledare bestämmer vilka som får följa och inte. Vill ni att eran gymnast inte ska synas på detta kontot så får ni höra av er till oss ledare så löser vi det. 



Har ni några frågor och funderingar är det bara att höra av er till oss ledare på mail eller sms, kontaktuppgifter till Moa P och Annamaj finns längst upp under R6 rosa på pixbos hemsida.

 

Ha ett fint fortsatt lov så syns vi när terminen drar igång!

God fortsättning hälsar ledarna i R6 Rosa

Jullovsläger!
2024-12-05 14:36

Häng med på jullovsläger i trupphallen!

 

Allmänt läger:

På detta läger är det blandat fokus och man får träna på flera olika stationer och övningar,
under tre tillfällen. 

När: Torsdag, Fredag och Lördag i vecka 1. (2-4 januari)

Pris: 600kr/läger

 

Läger 1: 
Yngre: 2015-2014 grupper:
Kl. 9.30-13.00 

 

Läger 2:  
Äldre: 2013-ca2011 grupper:
Kl. 14.00-17.30 

 

 

Hoppläger:

På dessa läger är fokus hopp och vi erbjuder olika nivåer, både med och utan kunskapskrav, under 3 tillfällen. 

 

När: Söndag, Måndag och Tisdag i vecka 1+2. (5-7 januari)
Pris:
350kr/läger

 

Läger 3:  
Fria volter med och utan skruv
Kl. 9.30-11.30
Utan kunskapskrav

 

Läger 4: 
Fria volter med skruv 180-540 och dubbelvolt
Kl. 12.30-14.30
Kunskapskrav: Sträckt volt med minst halvskruv till stå + dubbelvolt till minst rygg.
(Uppfyller man ett av kraven passar läger 3 bättre) 

 

Läger 5:  
Bordhopp – förövningar mot tsuka + överslag-volt
Kl.15.00-17.00
Kunskapskrav:
Överslag till stå på ”hård landning”

 

 

Anmälan:

Anmälan sker genom att boka och betala för sin plats via denna länk

Anmälan öppnar fredagen den 6 december kl. 12.00. Sista dag för anmälan är 18 december, det är dock ett begränsat antal platser - först till kvarn!

 

Vid avanmälan av läger efter att anmälningstiden gått ut betalas avgiften tillbaka endast om läkarintyg kan visas upp. 

 

Vid frågor kontakta kansliet: kansli@pixbogf.se

Extraträning fristående inför pixbotriangeln
2024-11-15 11:08

Hejsan!

På söndag tävlar vårt grymma mixlag för första gången tillsammans. 

 

För att få en extra chans att gå igenom friståendet så har vi möjlighet att ses på lördag (16/11) kl 17:30-19 i trupphallen och köra lite extra. 

 

Detta tycker gymnasterna skulle kännas bra och vi hoppas att alla som ska tävla fristående kan komma på lördagsmyset, denna extra träning gäller då för de som ska tävla fristående!

 

Kan gymnasterna inte komma är det bra att de hör av sig i våran whatsapp-chatt vi har skapat, är det någon gymnast som inte är med får ni gärna skicka telefonnumret till oss ledare:) 

 

(Moa P tel:0767963834, mail: moap2006@gmail.com

 

Varma hälsningar från ledarna i R6 rosa och RP1

Information om pixbotriangeln
2024-11-13 09:01

Hej alla!

 

Nu har vi fått all information kring pixbotriangeln! Vi tävlar på söndagen, nivå 6, tillsammans med killarna från RP1. 

 

Tävlingen hålls i mölnlycke idrottshall och vi kommer att samlas kl 10:45 i b-hallen. Den ligger fram till vänster när man kommit innanför dörren. 

 

Gymnasterna kommer att låna dräkter av föreningen men de behöver ta med sig tights. Tightsen ska vara svarta, 60-80 den tjocka, utan fot och utan hål! Men gymnasterna behöver komma till samlingen i vanliga träningskläder, gärna pixbo kläder om man har det,  som vi kan värma upp i mm. 

 

För er som vill sitta i publiken och kolla på startar tävlingen 12:30, inträde kostar 80 kr för alla över 15. Prisutdelningen beräknas vara ca 13:15, efter det kommer vi samla laget då det finns tillfälle att fota gymnasterna. Sedan återlämnas dräkterna och vi är klara för denna tävlingen. 

 

PS: Det är viktigt att gymnasterna ätit ordentligt innan samlingen så att de orkar med hela tävlingen!

 

Som tävlingsfrisyr kommer vi att köra på en hög bulle i håret (bild finns med i mailet). Det är viktigt att gymnasterna fixar frisyrerna hemma, kan man absolut inte lösa det kan vi hjälpa till, men FÖRSÖK att lösa det själva. Har man en scrunchie hemma som är svart, mörkblå, mörkrosa eller silver får man gärna ha den runt bullen men det är inget måste. Se till att frisyren sitter ordentligt, det ska gå att köra gymnastik utan att den fallerar!

 

Sammanfattning:

  • Tävling: söndag 17 november
  • Plats: Mölnlycke idrottshall, samma ställe som våruppvisningen var på. 
  • Samling 10:46 i b-hallen
  • Ta med svarta tights, 60-80 den
  • Tävlingsfrisyr: Hög bulle
  • Inga smycken, tejpa hemma om de ej kan tas ut
  • Ät ordentligt innan

Vi ledare är supertaggade på tävlingen och hoppas på en fantastisksk tävling med R6 rosa tillsammans med RP1.

Vi hoppas såklart att gymnasterna är lika taggade som oss!

 

Har ni frågor eller funderingar är det bara att höra av er:)

Moa Persson: moap2006@gmail.com tel: 0767963834

Hälsningar ledarna i R6 rosa

Kommande tävlingar
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Pixbo GF - START, 13/03 09:06 
Pixbo GF - START, 26/02 08:56 
Pixbo GF - START, 28/01 12:58 
Pixbo GF - START, 29/12 09:21 
 
Följ oss i sociala medier
Beställ Pixbo GF´s föreningskläder nedan
IDROTT FÖR ALLA
Tillsammans med Rädda Barnen skapar vi förutsättningar för en idrott fri från mobbning och diskriminering.
SJUKGYMNASTIK / REHAB
Samarbetspartners
Pixbo GF är den största idrottsföreningen i Härryda kommun. Vill ni också vara med och synas tillsammans med oss? Kontakta pixbogf@hotmail.com