
| Ort | Mölnlycke |
| Riktar sig till | Killar och tjejer födda 2013 |
| Aktivitet | Parkour bas |
| Träningstillfällen HT26/VT27 |
Ons 19.30-21.00 Trupphallen |
| Ledare | |
| Kontakt ledare |
|
| Kontakt administration | [email protected] |
Se priser, läs allmän information och anmäl intresse till våra parkourgrupper här
PK4 blandar allmän rörlighetsträning med grunderna i parkour och även några svårare trick. Ibland kan vi ha nytta av att föräldrar hjälper till vid stationer eller kanske tar hand om någon som slår sig. Prata med en av ledarna om du är intresserad av att hjälpa till!
Hej!
Terminen börjar vecka 3. Vi har träning på onsdagar kl 18:30 - 20:00 i Trupphallen. Första träningen är den 14e januari.
Ses!
VÅRUPPVISNING 23 April
Genrep 22 april
Vi välkomnar er till årets våruppvisning med temat PIXBO AB!
Våruppvisningen kommer vara i Mölnlycke idrottshall.
Vi kommer att bjuda på 4 st uppvisningar på söndagen 23/4 där gymnasterna är fördelade så att alla uppvisningar bjuder på samma härliga bredd.
För att kunna genomföra uppvisningen MÅSTE vi få hjälp av er föräldrar. Det kommer finnas ett antal funktionärsområden med olika pass fördelade under helgen som alla föräldrar med deltagande barn behöver hjälpas åt att fylla. Från och med 1 april kan ni gå in på vår hemsida till fliken ”våruppvisning 23” och följa anvisningarna för anmälan. Vi räknar med att få hjälp från minst en förälder till varje barn som är med på uppvisningen.
Programmet kommer att finnas tillgängligt på vår hemsida att kika på under dagen. Det kommer säljas lotter där man kan vinna fina priser och vi kommer ha kläder ur vår kollektion hos vår nya samarbetspartner klubbhuset tillgängliga för provning.
Parkering hänvisas till evenemangsparkeringen vid Massetjärn samt parkeringshuset vid hemköp men vi rekommenderar så många som möjligt att cykla/gå om man kan.
Vi ser fram emot en spännande och rolig uppvisningshelg tillsammans!
Välkomna och tack för det gångna året hälsar styrelsen och alla ledare från
Pixbo Gymnastikförening!
Hej, nästa vecka så är det sportlov, detta gör att träningen blir inställd. Istället så kör i igång igen veckan efter 23/2 samma tid som tidigare.
Vi ses då
//Ledarna
Hej, jag ber om ursäkt för så kort notis men det är träning i trupphallen nu på lördag den 28-1 15-17:00. Tänk på att man inte får träna med skor, dragkedjor och smycken är förbjudna och att det är bra att ta med sig vattenflaska. Ännu en gång så ber jag om ursäkt för det sena utskicket.
MVH Ledarna
Hoppas ni har haft en bra jul och en god fortsättning. Terminen startar vecka 2 samma tid och plats om tidigare alltså Torsdagar på Båtsmansskolan klockan 18:00-19:00. Tänk på att ha med er vattenflaska och inomhusskor (det går bra att vara barfota också).
Vi ses vecka 2 med vänliga hälsningar Ledarna!