
| Ort | Mölnlycke |
| Riktar sig till |
Killar födda 2013 till 2015
|
| Aktivitet |
Truppgymnastik
|
| Träningstillfällen HT26/VT27 |
Tis 17.30-19.00 Trupphallen Sön 12.30-13.15 Fristående C-hallen sön 13.30-15.00 Redskap trupphallen
|
| Terminsstart |
|
| Ledare | Amanda, Linda, Axel, Eva, Madelene |
| Kontakt ledare | |
| Kontakt administration | [email protected] |
Hej gymnaster och föräldrar i TP2!
Terminen har precis startat men vi är redan igång med planering av terminens tävlingar.
För att få plats på någon av regionens tävlingar behöver man vara snabb att anmäla så du kommer att få två kallelser efter detta mail. En till Pixbotriangeln och en till Varbergsklassen. Svara om gymnasten kommer eller inte på båda så att vi kan anmäla rätt antal gymnaster. Snabba svar krävs! OBS: Ni får bara en kallelse per tävling dvs. det kommer bara att stå ett datum MEN boka upp hela helgen så återkommer vi med datum så snart vi vet.
Vi har redan pratat med killarna om att vi går upp en nivå (nivå 6) från och med nu men ni får gärna prata om det hemma. Det innebär att alla inte kommer att kunna vara med i alla grenar och alla varv eftersom antalet gymnaster per varv är begränsade samt att svårighetsgraden höjs.
Pixbotriangeln
När: 14-15 november
Vart: Mölnlycke Idrottshall
Varbergsklassen
När: 5-6 december
Vart: Tresteget - Trönninge Idrottscenter i Varberg
Mer information kommer längre fram.
Med vänliga hälsningar
Ledarna i TP2!
Hej alla gymnaster och föräldrar i TP2!
Hoppas att ni har haft en fantastisk sommar och semester!
På tisdag vecka 35 drar vi igång terminen och vi önskar att så många gymnaster som möjligt kan komma då vi kommer att prata om vad vi har för planer inför terminen samt vilka tävlingar vi vill delta på osv.
Viktig information:
Våra träningstider:
Tisdagar kl. 17.30-19.00 i Trupphallen
Söndagar kl. 12.30-15.00 (12.30-13.15 Fristående i C-hallen) och 13.30-15.00 i Trupphallen. En frukt eller annat snabbt och lätt mellanmål kan vara bra att ha med.
Höstlov Vecka 44 med inställd träning söndag 25/10 och tisdag 27/10
Pixbotriangeln helgen 14-15 november i Mölnlycke idrottshall som vi strävar efter att delta på så boka hela helgen
Terminsavslutning kör vi söndag 13/12
Det var allt för nu!
Hoppas att ni är taggade inför en ny termin!
Ledarna i TP2 via Linda
Hej alla föräldrar och gymnaster i TP2!
Tiden går fort när man har roligt och på onsdag 20/5 är det dags för sommaravslutning.
Vi ses kl. 16.30 precis som vanligt i Trupphallen men kommer att gå tillsammans till Massetjärns beachvolleybollplan för utelek, spel och fika (vi bjuder på fika). Det blir ingen vanlig träning med andra ord.
Det kommer en kallelse efter detta mail så att vi får lite koll på hur många vi blir och kan anpassa fikat därefter. Svara både om din gymnast kan eller inte kan komma.
Hoppas att så många som möjligt kan komma.
/Ledarna i TP2
Hej föräldrar och gymnaster i TP2!
Nu börjar vi närma oss våruppvisningen som går av stapeln nästa helg 25-26 april.
Det är fortfarande några som inte svarat ja eller nej på kallelsen. Meddela oss gärna oss detta snarast så att vi vet hur många gymnaster vi har med oss.
På lördag är det genrep och på söndagen är själva våruppvisningen och vi önskar att ni som ska delta är med på båda dagarna. På lördagen får gymnasterna gå hem direkt efter de genrepat deras nummer men på söndagen önskar vi att de stannar kvar och ser hela showen tillsammans.
Vi har samling båda dagarna klockan 10.30 i B-hallen i Wallenstam Arena och genrepet samt våruppvisningen startar kl. 11.00.
Temat är Råtatouille och gymnasterna får välja om de vill klä ut sig till kock eller råtta. Under utklädnads kläderna får man gärna ha sin TP2 t-shirt alt. en mörkblå/svart t-shirt om man inte köpt TP2 t-shirten än och blå/svarta shorts.
Tänk på att utklädningskläderna ska vara snabba att ta av alt. lätta att utföra gymnastik i dvs. inga kockmössor på eller förkläden när vi kör själva gymnastiken.
Vill man bli målad som råtta med nos och morrhår alt. få en mustasch så har vi med oss ansiktsfärg på plats och kan måla. OBS att vi inte klär ut oss på lördagens genrep.
Kom ihåg att ta med något mellanmål och vatten.
Hoppas att alla är peppade på årets gympafest!
Ledarna via Linda
Såhär ser träningen ut i påsk:
Onsdag 1/4 kör vi träning som vanligt kl. 16.30
Söndag 5/4 har vi uppehåll
Onsdag 8/4 har vi uppehåll
Söndag 12/4 tränar vi som vanligt kl. 17.00
Trevlig helg!